Air nibbler pull type
Lightweight aluminum housing with soft grip.
Cuts up to 1,5mm steel without leaving burr or deformed edges.
Adjustable die can be placed in various cutting positions to suit applications.
- steel capacity = 1,5mm
- sprokes per minute = 3800spm
- average air consumption = 9,8 SCFM / 275 L/min
- air pressure = 6,3 bar
- air inlet = 1/4''
- hose inlet = 3/8''
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both
a filter and a template to use.
| Product Dimensions: | |
|---|---|
| Product Length | 0 mm |
| Product Width | 0 mm |
| Product Height | 0 mm |
| Product Weight | 0.0 Kg |
| Package Dimensions: | |
| Package Length | 115 mm |
| Package Width | 220 mm |
| Package Height | 50 mm |
| Package Weight | 0.96 Kg |