This ZionAir body saw on air easily cuts straight and in curves through metal of 1,6mm thick, aluminum of 2,0mm thick and plastic of 2,5mm thick.
Ideal for work on body, exhausts and roofs.
Specifications:
including 2 saw blades = 18T and 14T
free speed = 9000rpm
average air consumption = 85L/min
air inlet = 1/4" (male connector included)
working pressure = 6,3 bar
The specified air consumption is indicated at a pressure of 6,3 bar.
The air output at compressors is measured at ambient pressure, so these 2 values cannot be compared with each other.
If you need advise, consult one of our experts.
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both
a filter and a template to use.
| Product Dimensions: | |
|---|---|
| Product Length | 0 mm |
| Product Width | 0 mm |
| Product Height | 0 mm |
| Product Weight | 0.4 Kg |
| Package Dimensions: | |
| Package Length | 260 mm |
| Package Width | 70 mm |
| Package Height | 40 mm |
| Package Weight | 0.52 Kg |