Hydraulic hand pump
Hydraulic operated pump to drive crimping head, cutting heads and punching head. Including high pressure hose and couple plug.
- max. pressure = 700 bar / 70MPa
- oil capacity = 120ml
- output of the oil = 1,8cc / 1,8ml
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 4.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 480 mm |
|---|---|
| Width | 290 mm |
| Height | 305 mm |
| Weight | 5.00 kg |