Hydraulic hand pump
Hydraulic operated pump to drive crimping head, cutting heads and punching head. Including high pressure hose and couple plug.
- max. output pressure: low pressure = 20 bar / 2MPa
high pressure = 700 bar / 70MPa
- output of the oil: low pressure = 10cc / 10ml
high pressure = 1.8cc / 1.8ml
- capacity of the oil = 320ml
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 5.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 610 mm |
|---|---|
| Width | 230 mm |
| Height | 145 mm |
| Weight | 6.00 kg |