Chain sling two legs
- length chain with hooks = 3000mm
- length chain without hooks = 2610mm
- capacity = 2500kg
Consists of:
- 1x master link grade 100
- 2x connection link grade 100
- 2x clevis shortening grab hook grade 100
- 2x alloy chain grade 100
- 2x clevis self locking hook grade 100
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 11.27 kg |
Package Dimensions
| Length | 220 mm |
|---|---|
| Width | 220 mm |
| Height | 210 mm |
| Weight | 12.00 kg |