Schuko plug 230V, 2-pole, 16A with screw terminals. Made of rubber-like TPE material, black, with sleeve finish. Splash-proof according to IP44.
Specifications
| Current | 16A |
| Voltage | 230V |
| Poles number | 2 |
| IP protection rating | IP44 |
| Material | Thermoplastic |
| Angle of plug | Straight |
| Connection type | Screw clamp |
Product Dimensions
| Length | 248 mm |
|---|---|
| Width | 161 mm |
| Height | 140 mm |
| Weight | 0.11 kg |
Package Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0.00 kg |