Battery isolator kill switch
This battery kill switch allows you to instanly shut of the power of youre battery. The switch is equiped with an removable key, ideal against current leakage and unauthorized use.
Specifications:
- voltage = 12v/24v
- current = 200amp at 12v and 100amp at 24v (continuous)
- max current = 300amp (intermittent)
- build in size = 24mm
- max diameter = 60mm
- height = 73mm (without key)
- max height = 98mm (with key)
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both
a filter and a template to use.
| Product Dimensions: | |
|---|---|
| Product Length | 60 mm |
| Product Width | 60 mm |
| Product Height | 98 mm |
| Product Weight | 0.4 Kg |
| Package Dimensions: | |
| Package Length | 65 mm |
| Package Width | 65 mm |
| Package Height | 80 mm |
| Package Weight | 0.50 Kg |