Multimeter digital
This basic model Fluxon digital multimeter is suitable for different measurement tasks and because of its compact design easy to carry.
Measure functions:
AC/DC voltage
resistance
continuity
diodes
capacitance
frequency
duty cycle
Characteristics:
measurement category = CAT II - 600V
LCD display with 4000 counts
automatic / manual range selection
material = ABS
update ratio = 3 times per second
true RMS
data hold
low battery indication
auto power off
battery type = 2x 1,5V AAA
Specifications regarding measuring range, accuracy etc. are listed in a table in the supplied manual.
Comes standard with test leads.
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0.2 kg |
Package Dimensions
| Length | 100 mm |
|---|---|
| Width | 155 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 0.17 kg |