Fuel pump kit with mechanical meter and nozzle
This self-priming vane pump is fitted with bypass system to prevent motor overload and is equiped with 4m delivery hose, 2m suction hose with filter, a 1'' automatic nozzle and accessories
specifications:
- pump rate = 56L/min
- voltage = 230V
Product Dimensions
| Length | 370 mm |
|---|---|
| Width | 260 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 22.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 500 mm |
|---|---|
| Width | 440 mm |
| Height | 440 mm |
| Weight | 23.00 kg |