Manuel shear
This universal guillotine shear is ideal for cutting metal sheets and other materials.
The shear comes with a foot and can be attached to the floor.
- blade width = 1000mm
- max. shearing thickness = 1,5mm
Product Dimensions
| Length | 1,380 mm |
|---|---|
| Width | 400 mm |
| Height | 750 mm |
| Weight | 53.8 kg |
Package Dimensions
| Length | 1,400 mm |
|---|---|
| Width | 415 mm |
| Height | 570 mm |
| Weight | 73.80 kg |