Welding wire MIG
This INE ALU welding wire is suitable for MIG / MAG welding of almost all types of aluminum. It is a MIG welding wire ALU according AWS ER5356. This welding wire is used for welding of magnesium alloy types of aluminum with up to 5% magnesium.
- brand = INE
- thickness = 0,8mm
- D200
- type = AL5%MG5356
- suitable for = aluminum
- weight = 2kg
Standards:
AWS A 5.10: ER5356
EN ISO 18273: S Al 5356
EN ISO 18273: S AlMg5Cr (A)
EN ISO 14175: L1
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 210 mm |
|---|---|
| Width | 65 mm |
| Height | 210 mm |
| Weight | 2.34 kg |