[IGC125B2] Angle grinder 125mm 2x 4.0 Ah battery + charger
Tools / Power tools / Cordless grinding tools Brand: Fluxon Fluxon
Product Code: IGC125B2
EAN: 8720028142644
Availability: Available
  • Engine type
  • Battery type
  • Battery voltage
  • 125mm Grinding and cutting wheels
  • Overload protection & soft start regulation
  • Slim and compact body
The FLUXON 18V angle grinder is a reliable and powerful tool for grinding, cutting, and polishing. Thanks to the brushless motor and overload protection, the grinder delivers consistent performance without overheating.
  • Brushless motor delivers powerful performance and a longer motor life without loss of power.
  • Durable metal protective cover that is easy and quick to adjust without tools.
  • With a standard 125 mm grinding and cutting discs size suitable for a wide range of tasks, from grinding to cutting.
  • 1x Wrench for changing discs
  • 2x Batteries 18V 4.0Ah Li-Ion
  • 1x Battery charger 220V 2.3A
  • Manual.
Specifications
Engine type Brushless
Voltage 18V
No-load speed RPM 3500 / 5000 / 6500/ 8000/ 9000/ 10000
Disc size 125mm
Number of speeds 6
Power 1000W
Current 40A
Charger 220V / 2.3A
Battery type lithium-ion
Battery voltage 18V / 4.0Ah
Product Dimensions
Length 340 mm
Width 150 mm
Height 105 mm
Weight 2.5 kg
Package Dimensions
Length 430 mm
Width 125 mm
Height 340 mm