This replacement Lithium ION battery offers rapid charging capabilities and long-lasting duration, ensuring that the ventilation of your automatic welding helmet with extraction SideClearPlus EWH5F stays powered for extended periods, enhancing your productivity and efficiency.
Specifications
| Capacity | 3.2 Ah |
| Battery technology | Lithium-ion |
| Battery type | Rechargeable |
| Charge cycles | ≥500 |
| Battery duration | 10h (170+lpm); 9h (190+lpm); 8h (210+lpm) |
| Charging time | 1 hour |
| Storage temperature | -10°C to 55°C |
| Relative humidity | < 85% |
| Airflow | 170L/min. |
Product Dimensions
| Length | 200 mm |
|---|---|
| Width | 65 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 0.33 kg |
Package Dimensions
| Length | 215 mm |
|---|---|
| Width | 85 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 0.39 kg |