Welding chuck
This welding chuck 3-jaw is ideal for the use on a welding positioner. This secures the workpiece to the welding manipulator so that an excellent welding connection is realized.
Especially suitable for series production. Many of the same work pieces can easily be changed, resulting in a shorter production time.
- diameter = 200mm
- reach round = 10 -210mm
- clamping force = 200kg
- capacity = 30kg
- reach outside jaws = 110 - 210mm
- reach inside jaws = 10 - 130mm
Suitable for the welding positioner 50kg (LM05)
This welding chuck 3-jaw is ideal for the use on a welding positioner. This secures the workpiece to the welding manipulator so that an excellent welding connection is realized.
Especially suitable for series production. Many of the same work pieces can easily be changed, resulting in a shorter production time.
- diameter = 200mm
- reach round = 10 -210mm
- clamping force = 200kg
- capacity = 30kg
- reach outside jaws = 110 - 210mm
- reach inside jaws = 10 - 130mm
Suitable for the welding positioner 50kg (LM05)
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both
a filter and a template to use.
| Product Dimensions: | |
|---|---|
| Product Length | 0 mm |
| Product Width | 0 mm |
| Product Height | 0 mm |
| Product Weight | 5.7 Kg |
| Package Dimensions: | |
| Package Length | 370 mm |
| Package Width | 215 mm |
| Package Height | 90 mm |
| Package Weight | 6.00 Kg |