Automatic truck tyre changer
Universal tyre changer suitable for any truck and heavy duty wheel with 13'' - 27'' rim. Equipped with two speed chuck and movable control unit.
- rims from = 13'' - 27''
- max. wheel weight = 1500kg
- max. wheel diameter = 1500mm (63'')
- max. wheel width = 780mm (30,5'')
- hydraulic unit motor power = 1,5kw / 400V
- chuck motor power = 1,3 / 1,8kw 400V 3ph
- operating pressure = 0 - 130bar
- bead breaker force = 1865kg
Produkt Abmessungen:
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0,0 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 1.500 mm |
|---|---|
| Width | 1.600 mm |
| Height | 1.050 mm |
| Weight | 630,00 kg |