Belt grinder
This Cowley belt grinder is mainly used for polishing and grinding of metal, wooden or plastic work pieces to remove irregularities, the machine can also be used for polishing surfaces to make them shine.
Specifications:
- voltage = 230V / 50Hz
- motor power = 3kW
- belt speed = 29m/s
- measurements belt (breedte x lengte) = 75 x 2000mm
Specifications
| Geräuschpegel | 87 dB |
Produkt Abmessungen:
| Length | 700 mm |
|---|---|
| Width | 490 mm |
| Height | 1.130 mm |
| Weight | 72,0 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 740 mm |
|---|---|
| Width | 500 mm |
| Height | 1.100 mm |
| Weight | 93,00 kg |