Belt grinder
This Cowley belt grinder is mainly used for polishing and grinding of metal, wooden or plastic work pieces to remove irregularities, the machine can also be used for polishing surfaces to make them shine.
Specifications:
- voltage = 230V / 50Hz
- motor power = 1,5kW
- belt speed = 19m/s
- measurements belt (breedte x lengte) = 100 x 1220mm
Note: This belt grinder is delivered without stand! This stand is also available and the product code is BSM100S.
Produkt Abmessungen:
| Length | 630 mm |
|---|---|
| Width | 355 mm |
| Height | 410 mm |
| Weight | 38,0 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 710 mm |
|---|---|
| Width | 420 mm |
| Height | 380 mm |
| Weight | 40,00 kg |