Belt grinder
This Cowley belt grinder is mainly used for polishing and grinding of metal, wooden or plastic work pieces to remove irregularities, the machine can also be used for polishing surfaces to make them shine.
Technical specifications:
voltage = 400V / 50Hz
motor power = 4kW
belt speed = 29m/s
measurements belt (breedte x lengte) = 150 x 2000mm
Produkt Abmessungen:
| Length | 700 mm |
|---|---|
| Width | 530 mm |
| Height | 1.130 mm |
| Weight | 90,0 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 850 mm |
|---|---|
| Width | 550 mm |
| Height | 1.060 mm |
| Weight | 103,00 kg |