bandsaw
This bimetallic band saw from Cowley consists of an alloyed refined steel strip on which a strip of high-alloy HSS cobalt-molybdenum steel is welded by using electrodes.
Here, the teeth are machined, after which the saw is hardened to 67 - 69 HRC.
The band saw is used in ferrous and non-ferrous materials, each bimetal quality has its own specific application.
M42 bimetal band saw:
Due to the high hardness of the edges, 67 - 69 HRC, longer service life can be achieved and higher cutting speeds can be used. Among others used for stainless steel and materials with a tensile strength up to 1400 N /mm².
Produkt Abmessungen:
| Length | 1.735 mm |
|---|---|
| Width | 1 mm |
| Height | 13 mm |
| Weight | 0,141 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 550 mm |
|---|---|
| Width | 565 mm |
| Height | 90 mm |
| Weight | 0,14 kg |