Chain hoist
These robust Torso chain hoists are ideal for lifting operations. Using the light chain its easy to lift vertically. The chain hoists are supplied with a heavy load chain and both hooks (below and above) are provided with a safety valve.
Technical specifications:
capacity = 1 ton
lifting height = 6m
max. distance between hooks = 6,35m
load chain = 6 x 30mm grade 80
load chain length = 6m
operating chain = 5 x 32mm
operating chain length = 2 x 6m
Produkt Abmessungen:
| Length | 6.000 mm |
|---|---|
| Width | 160 mm |
| Height | 130 mm |
| Weight | 16,1 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 235 mm |
|---|---|
| Width | 185 mm |
| Height | 240 mm |
| Weight | 16,57 kg |