Rundbiegemaschine
This Cowley slip roll machine is ideal for rolling plate material in various shapes such as pipes and tubes. The machine can be operated with th handle on the side and the upper roll is easy to remove so that the sheet metal can be removed.
The rollers are also individually adjustable and equipped with wire grooves.
max. plate thickness = 0,8mm
max. width plate = 1000mm
diameter of the roll = 50mm
Produkt Abmessungen:
| Length | 1.460 mm |
|---|---|
| Width | 270 mm |
| Height | 360 mm |
| Weight | 86,0 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 1.450 mm |
|---|---|
| Width | 320 mm |
| Height | 500 mm |
| Weight | 107,00 kg |