Synthetisches Seil
Increasingly, the steel cable of winches is replaced by synthetic rope. This improves break strength, safety and ease of use. Because steel cable reaches a point where it permanently deforms, it has to be replaced sooner. With synthetic rope, this is much less the case, because the energy in the rope is converted into head and not in elasticity.
- diameter = 10,5mm
- length = 26m
- pulling strength = 11000kg
Suitable for electric winches CW12V12 and CW12V24.
Increasingly, the steel cable of winches is replaced by synthetic rope. This improves break strength, safety and ease of use. Because steel cable reaches a point where it permanently deforms, it has to be replaced sooner. With synthetic rope, this is much less the case, because the energy in the rope is converted into head and not in elasticity.
- diameter = 10,5mm
- length = 26m
- pulling strength = 11000kg
Suitable for electric winches CW12V12 and CW12V24.
Ihr Dynamic Snippet wird hier angezeigt...
Diese Meldung wird angezeigt, weil Sie nicht sowohl einen Filter
einen Filter und eine Vorlage zur Verfügung gestellt haben.
| Produkt Abmessungen: | |
|---|---|
| Produkt Länge | 500 mm |
| Produkt Breite | 125 mm |
| Produkt Höhe | 125 mm |
| Produktgewicht | 1,79 Kg |
| Abmessungen der Verpackung: | |
| Paket Länge | 500 mm |
| Breite des Pakets | 125 mm |
| Paket Höhe | 125 mm |
| Gewicht des Pakets | 1,79 Kg |