Rundbiegemaschine
This Cowley slip roll machine is ideal for rolling plate material in various shapes such as pipes and tubes. The machine can be operated with th handle on the side and the upper roll is easy to remove so that the sheet metal can be removed.
The rollers are also individually adjustable and equipped with wire grooves.
max. plate thickness = 1,0mm
max. width plate = 320mm
diameter of the roll = 32mm
Produkt Abmessungen:
| Length | 510 mm |
|---|---|
| Width | 135 mm |
| Height | 175 mm |
| Weight | 13,0 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 480 mm |
|---|---|
| Width | 220 mm |
| Height | 185 mm |
| Weight | 15,00 kg |