Zwei Säulen Hebebühne
Thanks to the thoughtful design of Falco lifts, you save time and effort. The focus is on ease of use and efficient work flow. The different models are developed for various applications.
The "Classic" model is a very and succesful and reliable model. Due to its simple but sturdy structure, the lift has no weak superfluous components and is extremely durable. Thanks to the new manual sync lock system, the lift can easily be unlocked on both sides with just one action.
Features:
double telescopic extendable lifting arms
sync lock system
good quality hydraulic pump
in height adjustable lifting pads
automatic support arm locking
fully automatic electric detent
protective rubbers door stop
foot protection at every lifting arm
protective caps on the inside of the columns
robust columns manufactured from rolled steel
hydraulic cylinder on both sides
extreme low threshold of 45mm
dead mans switch for lifting and lowering
automatic protection against overcharge
height limit switch
12 heavy M18 security bolts
All of Falco's car lifts comply with the NEN-EN1493 safety standard and are supplied with a Dutch manual including maintenance protocol and CE certificate 2006/42/EC.
Specifications
| Hubkapazität | 4000 kg |
| Hubhöhe min. | 95 mm |
| Spannung | 230V - 1 Fase |
| Hubhöhe max. | 2000 mm |
| Teleskoparm kurz | 735 - 1150 mm |
| Teleskoparm lang | 840 - 1320 mm |
| Öltyp | CH32 |
| Motorleistung | 2.2 kW |
| Höhe der Säulen | 2850 mm |
| Lichte Weite | 2815 mm |
Produkt Abmessungen:
| Length | 3.440 mm |
|---|---|
| Width | 700 mm |
| Height | 2.850 mm |
| Weight | 610,0 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 3.000 mm |
|---|---|
| Width | 470 mm |
| Height | 830 mm |
| Weight | 650,00 kg |