Hydraulischisches Schneidwerkzeug
Split hydraulic cable cutter can work with hydraulic hand pump or an electric hydraulic pump. It is suited for big size of telephone cables or armoured copper and aluminum cables.
cutting force = 60KN
cutting range = 50mm max for telephone cable, 45mm max for armoured copper / aluminium cable
Packed in steel case
Produkt Abmessungen:
| Length | 335 mm |
|---|---|
| Width | 130 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 8,5 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 350 mm |
|---|---|
| Width | 210 mm |
| Height | 95 mm |
| Weight | 8,50 kg |