Hydraulische Hohlzylinder
This type plunger prevents blocking, caused by slight unbalanced loading of the piston.
Dust ring prevents dust from entering the cylinder.
The step-limited piston prevents over-travel.
The wear ring increases the lifetime of the cylinder.
Specifications
| Kapazität | 100 Ton |
| Schlag | 75 mm |
| Druk max. | 700 Bar |
| Ölkapazität | 1.259 L |
| Außendurchmesser | 224 mm |
| Effektive Druckfläche | 167.8 cm² |
| Bohrungsdurchmesser | 180 mm |
| Durchmesser der Hauptachse | 145 mm |
| Plungerdurchmesser | 79 mm |
| Gewinde der Ölzufuhrbohrung (Rc) | 3/8" |
| Höhe der oberen Kappe | 15 mm |
Produkt Abmessungen:
| Length | 295 mm |
|---|---|
| Width | 225 mm |
| Height | 280 mm |
| Weight | 58,0 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 385 mm |
|---|---|
| Width | 335 mm |
| Height | 365 mm |
| Weight | 60,00 kg |