This professional Fluxon UV work light is ideal for discovering contrast fluid in, for example, air conditioning systems, false money detection and all kinds of other applications where UV light is used. The light is rechargeable and has a UV power of 2300uW/cm³.
Furthermore, the inspection light is provided with a strong magnetic foldable handle and a 360 degree rotatable hook to hang the lamp.
Specifications
| Modi | 100 % / 50 % / SOS / Aus |
| Lichtquelle | LED |
| Lichtleistung | 700 Lm |
| UV-Bestrahlungsstärke: | 2300uW/cm³ |
| Farbwiedergabe-Index | ≥95 |
| Batteriespannung | 3.7V/ 4400mAh |
| Akku-Typ | lithium-ion |
| Betriebszeit | 8 Std. bei 50 % / 4 Std. bei 100 % |
| Oplader | 5V / 1.2A / AC-DC |
| Ladezeit | 3.5 Stunden |
| Ladeanschluss | USB 5V / 1A |
| IP/IK rating | IP44 / IK07 |
| Material | Aluminium / ABS / Gummiabdeckung |
Produkt Abmessungen:
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0,4 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 310 mm |
|---|---|
| Width | 70 mm |
| Height | 50 mm |
| Weight | 0,50 kg |