This professional Fluxon UV work light is ideal for discovering contrast fluid in, for example, air conditioning systems, false money detection and all kinds of other applications where UV light is used. The light is rechargeable and has a UV power of 2300uW/cm³.
Furthermore, the inspection light is provided with a strong magnetic foldable handle and a 360 degree rotatable hook to hang the lamp.
Specifications
| Modi | 100 % / 50 % / SOS / Aus |
| Lichtquelle | LED |
| Lichtleistung | 700 Lm |
| UV-Bestrahlungsstärke: | 2300uW/cm³ |
| Farbwiedergabe-Index | ≥95 |
| Batteriespannung | 3.7V/ 4400mAh |
| Akku-Typ | lithium-ion |
| Betriebszeit | 8 Std. bei 50 % / 4 Std. bei 100 % |
| Oplader | 5V / 1.2A / AC-DC |
| Ladezeit | 3.5 Stunden |
| Ladeanschluss | USB 5V / 1A |
| IP/IK rating | IP44 / IK07 |
| Material | Aluminium / ABS / Gummiabdeckung |
Ihr Dynamic Snippet wird hier angezeigt...
Diese Meldung wird angezeigt, weil Sie nicht sowohl einen Filter
einen Filter und eine Vorlage zur Verfügung gestellt haben.
| Produkt Abmessungen: | |
|---|---|
| Produkt Länge | 0 mm |
| Produkt Breite | 0 mm |
| Produkt Höhe | 0 mm |
| Produktgewicht | 0,4 Kg |
| Abmessungen der Verpackung: | |
| Paket Länge | 310 mm |
| Breite des Pakets | 70 mm |
| Paket Höhe | 50 mm |
| Gewicht des Pakets | 0,50 Kg |