Hydraulic hollow cylinder
This type plunger prevents blocking, caused by slight unbalanced loading of the piston.
Dust ring prevents dust from entering the cylinder.
The step-limited piston prevents over-travel.
The wear ring increases the lifetime of the cylinder.
Specifications
| Capacité | 30 Ton |
| Stroke | 100 mm |
| Pression max. | 700 Bar |
| Capacité de l'huile | 0.512 L |
| Diamètre extérieur | 118 mm |
| Surface de pression effective | 51.1 cm² |
| Diamètre de l'alésage | 95 mm |
| Diamètre de l'axe principal | 70 mm |
| Diamètre du plongeur | 34 mm |
| Filetage du trou d'alimentation en huile (Rc) | 3/8" |
| Hauteur du capuchon supérieur | 9 mm |
Dimensions du produit :
| Length | 190 mm |
|---|---|
| Width | 120 mm |
| Height | 240 mm |
| Weight | 13,4 kg |
Dimensions de l'emballage :
| Length | 390 mm |
|---|---|
| Width | 190 mm |
| Height | 210 mm |
| Weight | 15,00 kg |