Additional mounting plate set for enhanced stability when installing on thinner concrete floors. Specifically designed for Falco models VL35F230B, VL35F230, VL35F400, and VL40F400B. These plates are installed over the existing base plates of the lift columns and increase the mounting surface area, allowing forces to be better distributed. Ideal for use when the concrete floor is thinner than the recommended minimum.
Specifications
| Material | Steel |
| Colour | RAL90005 |
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both
a filter and a template to use.
| Product Dimensions: | |
|---|---|
| Product Length | 1,180 mm |
| Product Width | 350 mm |
| Product Height | 30 mm |
| Product Weight | 70.0 Kg |
| Package Dimensions: | |
| Package Length | 1,180 mm |
| Package Width | 350 mm |
| Package Height | 60 mm |
| Package Weight | 70.00 Kg |