This (spare) particle filter from Soldatech is equipped with every EWH5F welding helmet incl fresh air system. Designed to capture and prevent ultra-fine particles from circulating, this filter ensures clean and safe air output, maintaining the efficiency and longevity of your equipment.
Specifications
| Filter efficiency | 99,99% |
| Storage temperature | -10°C to 55°C |
| Relative humidity | < 85% |
Product Dimensions
| Length | 175 mm |
|---|---|
| Width | 110 mm |
| Height | 25 mm |
| Weight | 0.11 kg |
Package Dimensions
| Length | 185 mm |
|---|---|
| Width | 125 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 0.17 kg |