[AQC01M14] Quick coupler plug 1/4" PT male
Product Code: AQC01M14
EAN: 8720028115860
Availability: Available
  • Thread type
  • Thread size
  • Temperature range
  • Working pressure max.
  • Material
Fast delivery from large stock.
Safe payment via various payment options.
14-day return policy.
  • High air flow
  • Universal connection
  • Fits for Euro and Orion connectors
air quick coupler / quick disconnect coupling / quick disconnector / quick connect
Application:
  • Pneumatic tools
  • Air piping
  • Air pressure equipment
Specifications
Thread type PT
Thread size 1/4"
Temperature range -20°C to +80°C
Working pressure max. 1.5 MPa
Material Steel
Product Dimensions
Length 40 mm
Width 14 mm
Height 14 mm
Weight 0.022 kg
Package Dimensions
Length 40 mm
Width 14 mm
Height 14 mm