air quick coupler / quick disconnect coupling / quick disconnector / quick connect
For connecting two sections of a hoses or pipe, for switching quickly between different air tools and accessories with ease during applications. High air flow, universal connection, fits for Euro and Orion connectors
Application:
- Pneumatic tools
- Air piping
- Air pressure equipment
Specifications
| Thread type | PT |
| Thread size | 1/4" |
| Temperature range | -20°C to +80°C |
| Working pressure max. | 1.5 MPa |
| Material | Steel |
Product Dimensions
| Length | 40 mm |
|---|---|
| Width | 14 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | 0.022 kg |
Package Dimensions
| Length | 40 mm |
|---|---|
| Width | 14 mm |
| Height | 14 mm |
| Weight | 0.02 kg |