[MHC60100] Hollow cylinder 60 ton stroke 100mm
Shop equipment / Hydraulic tools / Hollow cylinders Brand: Mammuth Mammuth
Product Code: MHC60100
EAN: 8720028053377
Availability: Available
  • Capacity
  • Stroke
  • Pressure max.
  • Oil capacity
  • Outside diameter
  • Effective pressure area
  • Bore diameter
  • Principal axis diameter
  • Plunger diameter
  • Oil supply hole thread (Rc)
  • Top cap height
Fast delivery from large stock.
Safe payment via various payment options.
14-day return policy.
  • Incl. side handles
  • 700 bar max working pressure
  • Adjustable top saddle
  • Hard coat finish
  • High-strength
Hydraulic hollow cylinder
This type plunger prevents blocking, caused by slight unbalanced loading of the piston.
Dust ring prevents dust from entering the cylinder.
The step-limited piston prevents over-travel.
The wear ring increases the lifetime of the cylinder.
Specifications
Capacity 60 Ton
Stroke 100 mm
Pressure max. 700 Bar
Oil capacity 0.848 L
Outside diameter 187 mm
Effective pressure area 84.7 cm²
Bore diameter 135 mm
Principal axis diameter 100 mm
Plunger diameter 54 mm
Oil supply hole thread (Rc) 3/8"
Top cap height 12 mm
Product Dimensions
Length 235 mm
Width 165 mm
Height 260 mm
Weight 31.6 kg
Package Dimensions
Length 330 mm
Width 325 mm
Height 265 mm