[IGC125B1] Angle grinder 125mm 1x 4.0Ah battery + charger
Tools / Power tools / Cordless grinding tools Brand: Fluxon Fluxon
Product Code: IGC125B1
EAN: 8720028142637
Availability: Available
  • Voltage
  • No-load speed
  • Disc size
  • Number of speeds
  • Power
  • Current
  • Battery type
  • Charger
Fast delivery from large stock.
Safe payment via various payment options.
14-day return policy.
  • Brushless motor
  • Quick connection Full metal protective cover
  • 125mm Grinding and cutting wheels
  • Overload protection & soft start regulation
  • Slim and compact body
The FLUXON 18V angle grinder is a reliable and powerful tool for grinding, cutting, and polishing. Thanks to the brushless motor and overload protection, the grinder delivers consistent performance without overheating.
  • Brushless motor delivers powerful performance and a longer motor life without loss of power.
  • Durable metal protective cover that is easy and quick to adjust without tools.
  • With a standard 125 mm grinding and cutting discs size suitable for a wide range of tasks, from grinding to cutting.
  • Protects the tool from overheating, allowing you to work longer without worrying about damage.
Set contains:
  • 1x Sturdy storage case
  • 1x Wrench for changing discs
  • 1x Battery 18V 4.0Ah Li-Ion
  • 1x Battery charger 220V 2.3A
  • Manual.
Specifications
Voltage 18V
No-load speed RPM 3500 / 5000 / 6500/ 8000/ 9000/ 10000
Disc size 125mm
Number of speeds 6
Power 1000W
Current 40A
Battery type lithium-ion
Charger 220V / 2.3A
Product Dimensions
Length 340 mm
Width 150 mm
Height 105 mm
Weight 2.5 kg
Package Dimensions
Length 400 mm
Width 125 mm
Height 340 mm