The Press jaw U40 from Fluxon, for pressing with pex and multilayer pipe. This press jaw is made from hardened steel, ensuring durability and long-lasting performance.
Specifications
| Size | 40mm |
| Contour profile | U |
| Material | Steel |
Product Dimensions
| Length | 155 mm |
|---|---|
| Width | 115 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 2.24 kg |
Package Dimensions
| Length | 130 mm |
|---|---|
| Width | 160 mm |
| Height | 55 mm |
| Weight | 2.30 kg |