Dust extraction unit
This Cowley dust extraction unit is very suitable for vacuuming shavings and fine dust. Useful when using saw and sanding machines. The unit is placed on wheels and therefore easy to move.
Specifications
| Motor power | 1.5 kW |
| Voltage | 400V / 50Hz |
| Bag capacity | 150 L |
| Collection capacity | 2500m³/hour |
| Inlet diameter | 1:100 mm / 2:125 mm |
| Fan diameter | 300 mm |
| Bag diameter | 500 mm |
Product Dimensions
| Length | 850 mm |
|---|---|
| Width | 560 mm |
| Height | 1,920 mm |
| Weight | 33.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 570 mm |
|---|---|
| Width | 900 mm |
| Height | 580 mm |
| Weight | 36.50 kg |