[SA300V400] Dust extraction unit 500mm 400V
Wood and Metal working / Wood working / Dust extractions Brand: Cowley Cowley
Product Code: SA300V400
EAN: 8720028112180
Availability: Available
  • Motor power
  • Voltage
  • Bag capacity
  • Collection capacity
  • Inlet diameter
  • Fan diameter
  • Bag diameter
  • Packaging
Fast delivery from large stock.
Safe payment via various payment options.
14-day return policy.
  • Moves easily thanks to casters
  • Bag capacity 150L
Dust extraction unit
Specifications
Motor power 1.5 kW
Voltage 400V / 50Hz
Bag capacity 150 L
Collection capacity 2500m³/hour
Inlet diameter 1:100 mm / 2:125 mm
Fan diameter 300 mm
Bag diameter 500 mm
Product Dimensions
Length 850 mm
Width 560 mm
Height 1,920 mm
Weight 33.0 kg
Package Dimensions
Length 570 mm
Width 900 mm
Height 580 mm