Valkenpower 7.5 hp petrol engine is a 4-stroke single-cylinder OHV engine with electric start and is universally applicable as a drive motor in various machines.
Specifications
| Engine type | 4 stroke, single cylinder, OHV |
| Displacement | 270 cm³ |
| Cylinder bore | 77 mm |
| Cylinder stroke | 58 mm |
| Compression ratio | 8.2 : 1 |
| Max. power | 5.5 kW / 3,600 rpm |
| Torque max. | 16.5 Nm / 2500 rpm |
| Starting system | Manual / Electric |
| Ignition system | T.C.I. |
| Cooling system | air-cooled |
| Oil type | O15W40 |
| Oil capacity | 0.8 L |
| Fuel tank capacity | 6.5 L |
| Output shaft rotation | Counterclockwise |
| Shaft size | 25 mm |
| Flange thread | M8 internal |
| Flange center to center distance | 79,9 mm |
| Montagevoet hart op hart maat | 195 mm, 95 mm |
Product Dimensions
| Length | 520 mm |
|---|---|
| Width | 360 mm |
| Height | 445 mm |
| Weight | 27.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 540 mm |
|---|---|
| Width | 460 mm |
| Height | 470 mm |
| Weight | 28.00 kg |