Machinist hammer
This XPTools powerful machinist hammer is suitable for standard work and is mainly used by machnist and sheet metal workers. The hammer has a slightly spherical trajectory face and on the other side a pin that is perpendicular to the direction of the handle.
1000 grams
Produkt Abmessungen:
| Length | 360 mm |
|---|---|
| Width | 140 mm |
| Height | 40 mm |
| Weight | 1,358 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 140 mm |
|---|---|
| Width | 360 mm |
| Height | 45 mm |
| Weight | 1,36 kg |