Mobile base cabinet / workbench
This Cowley mobile base cabinet with cast iron top and T-slots is suitable as a workbench for both the electric and pneumatic tap arms. Due to the height of 895mm, it is ergonomic.
The cabinet has 3 T-slots, 4 swivel castors with brakes and 2 doors with storage space behind them. The cabinet is also provided with mounting holes for the tap arms in 2 corners.
Technical specifications:
- dimensions = 900 x 600 x 895mm
- width T-slots = 16mm
- heavy cast iron worktop
- 4 swivel castors with brakes
Produkt Abmessungen:
| Length | 900 mm |
|---|---|
| Width | 600 mm |
| Height | 895 mm |
| Weight | 82,0 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 910 mm |
|---|---|
| Width | 610 mm |
| Height | 900 mm |
| Weight | 85,00 kg |