Schlauch Abklemmzangen Satz
- for straightforward clamping of flexible hose pipes
- adjustable locking ring with locking function
- for complete stopping on the flow
- the hose is squeezed against the stable surface over a wide area, avoiding damage to the hose
- ideal for maintenance work with petrol, oil, water and anti freeze
- protects against leakage of petrol, oil, water and anti freeze
- suitable for cars, vans, MPV's, commercial vehicles, tractors, agricultural, construction and industrial uses
- temperature resistance of up to 160 degrees celcius
- material = special plastic
- 155mm plier = suitable for a hose diameter of 3 - 15mm
- 185mm plier = suitable for a hose diameter of 6 - 20mm
- 255mm plier = suitable for a hose diameter of 8 - 45mm
Produkt Abmessungen:
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 0,3 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 310 mm |
|---|---|
| Width | 185 mm |
| Height | 30 mm |
| Weight | 0,30 kg |