Diesel Motor Hand start
This diesel engine is used as a replacement for engines from wsater pumps, industrial and agricultural machinery. The engine starts quickly and is provided with an air filter.
Specifications:
- type = 4-stroke / 1-cylinder vertical
- combustion system = direct injection
- bore x stroke = 70 x 55mm
- displacement = 211cm³
- engine speed = 3000rpm
- 1h output = 2,8kW (3,8pk)
- 12h output = 2,5kW (3,4pk)
- fuel tank capacity = 2,5L
- lub. oil capacity = 0,75L
- fuel consumption = 280g/kWh
- air cooled
- ignition = TCI
- PTO rotation = left / anticlockwise
Produkt Abmessungen:
| Length | 332 mm |
|---|---|
| Width | 386 mm |
| Height | 416 mm |
| Weight | 32,0 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 410 mm |
|---|---|
| Width | 380 mm |
| Height | 460 mm |
| Weight | 35,00 kg |