[MPC30100] Cylinder 30 ton stroke 100mm
Code produit : MPC30100
politique de retour de 14 jours.
Hydraulic cylinder
Hardy underlay to avoid axis break when it is overloading.
The surface of principle axis is finished with chrome plate.
Plunger has the function of retracting automatically.
Surface coating resists corrosion.
  • output = 30 ton
  • stroke = 100mm
  • effective area = 44,2cm^2
  • oil capacity = 0,442 L
  • height of product = 209mm
  • extended height = 307mm
  • outside diameter = 107mm
  • bore diameter = 75mm
  • plunger diameter = 65mm
  • thread for input oil port (ZG) = 3/8" - 23
  • saddle protrusion form plgr = 22mm
  • saddle is removable
  • max. pressure = 700bar
Dimensions du produit :
Length 170 mm
Width 100 mm
Height 205 mm
Weight 12,5 kg
Dimensions de l'emballage :
Length 390 mm
Width 190 mm
Height 210 mm