[MPC30100] Cylinder 30 ton stroke 100mm
Lifting and hoisting tools / Hydraulic tools / Cylinders Brand: Mammuth Mammuth
Product Code: MPC30100
Surface coating resists corrosion.
  • output = 30 ton
  • stroke = 100mm
  • effective area = 44,2cm^2
  • oil capacity = 0,442 L
  • height of product = 209mm
  • extended height = 307mm
  • outside diameter = 107mm
  • bore diameter = 75mm
  • plunger diameter = 65mm
  • thread for input oil port (ZG) = 3/8" - 23
  • saddle protrusion form plgr = 22mm
  • saddle is removable
  • max. pressure = 700bar
Product Dimensions
Length 170 mm
Width 100 mm
Height 205 mm
Weight 12.5 kg
Package Dimensions
Length 390 mm
Width 190 mm
Height 210 mm