[MPC30100] Zylinder 30 Tonne Schlag 100mm
Hub- und Zuggeräte / Hydrauliekwerkzeugen / Zylinder Marke: Mammuth Mammuth
Produkt-Code: MPC30100
14-tägiges Rückgaberecht.
Hydraulikzylinder
Hardy underlay to avoid axis break when it is overloading.
The surface of principle axis is finished with chrome plate.
Plunger has the function of retracting automatically.
Surface coating resists corrosion.
  • output = 30 ton
  • stroke = 100mm
  • effective area = 44,2cm^2
  • oil capacity = 0,442 L
  • height of product = 209mm
  • extended height = 307mm
  • outside diameter = 107mm
  • bore diameter = 75mm
  • plunger diameter = 65mm
  • thread for input oil port (ZG) = 3/8" - 23
  • saddle protrusion form plgr = 22mm
  • saddle is removable
  • max. pressure = 700bar
Produkt Abmessungen:
Length 170 mm
Width 100 mm
Height 205 mm
Weight 12,5 kg
Abmessungen der Verpackung:
Length 390 mm
Width 190 mm
Height 210 mm