Demolition hammer
This XPTools powerful sledgehammer is very suitable for heavier demolition work and is equipped with a flat hammer head and cross head.
4500 grams
length handle = 800mm
Product Dimensions
| Length | 880 mm |
|---|---|
| Width | 185 mm |
| Height | 70 mm |
| Weight | 5.807 kg |
Package Dimensions
| Length | 190 mm |
|---|---|
| Width | 890 mm |
| Height | 75 mm |
| Weight | 5.80 kg |