[IQC300B2] Cable crimping pliers set 2x 4.0Ah batteries + charger 300mm 60kN
Tools / Hand Tools / Pliers / Crimping pliers Brand: Fluxon Fluxon
Product Code: IQC300B2
EAN: 8720028122035
Availability: Available
  • Voltage
  • Battery voltage
  • Stroke
  • Ambient temperature
  • Crimping force
  • Crimping range
  • Battery technology
  • Charging time
  • Crimping cycle
  • Battery type
  • Crimping dies
  • Oil capacity
  • Oil type
  • Charger
Fast delivery from large stock.
Safe payment via various payment options.
14-day return policy.
  • OLED display
  • One-button operation
  • Swivel head 350°
  • Automatic retraction
  • Quick crimp dies change
Not only does it have automatic retraction for quick and easy crimping, but it also allows for quick crimp dies change, saving  time and effort. The tool uses CH15 oil type, with a stroke of 17 mm and a crimping force of 60kN. It can handle a crimping range of 300 mm² for Al cables and 240 mm² for other cables.
With a crimping cycle of 2.5 to 5 seconds, depending on the size of the cable, this tool offers fast and efficient crimping. The crimping dies included range from 16 to 300 mm², ensuring that you have the right size for any job.
Set contains:
- 1x Cable crimping pliers
- 2x Batteries 18V 4.0Ah Li-Ion
- 1x Battery charger
- 1x O-rings set
- 1x Pressing jaws
- 1x Shoulder strap
- 1x Sturdy storage case.
Specifications
Voltage 18V DC
Battery voltage 18V / 4.0Ah
Stroke 17 mm
Ambient temperature -10~40°C
Crimping force 60 kN
Crimping range 300 mm²/ Al 240 mm²
Battery technology Lithium-ion
Charging time ± 80 min.
Crimping cycle 2.5 - 5 sec. (depending on the cable size)
Battery type Sliding battery
Crimping dies 16, 25, 35, 50, 70, 95, 120, 150, 185, 240, 300 mm²
Oil capacity 0.115 L
Oil type CH15
Charger 230V / 2.3A
Product Dimensions
Length 360 mm
Width 80 mm
Height 270 mm
Weight 4.01 kg
Package Dimensions
Length 455 mm
Width 615 mm
Height 150 mm