With the professional portable tube roller / pipe roller from Cowley you can bend tube manually. Very suitable for the production of customized pipe components. This tube roller has a sturdy spindle with a fine thread. comes standard with 1 set of rollers for bending pipes.
Specifications:
- Round tube-pipe / max. Capacity: 38mm / min. Radius 508mm
- Hand operated
Product Dimensions
| Length | 0 mm |
|---|---|
| Width | 0 mm |
| Height | 0 mm |
| Weight | 32.0 kg |
Package Dimensions
| Length | 620 mm |
|---|---|
| Width | 380 mm |
| Height | 230 mm |
| Weight | 33.00 kg |