This Falco Sollevatori wheel-free double scissors lift is of high quality and suitable for professional use. With Falco lifts, quality and finishing go first.
This built-in double scissor lift model is accessible all around and suitable for many vehicles, including extra low cars. Because of the extendable platforms, the lift is also suitable for small vans.
Thanks to its robust construction and thoughtful design, the scissors lift is standard equipped with the following convenient features:
platform length = 1540mm, extendable to 1745mm
electro-hydraulic double transpump
equipped with 2 heavy hydraulic cylinders
automatic venting through vent button
automatic synchronization through sensors
automatic overload protection
pneumatic locking made of high-quality material
control valve for controlling the speed when dropping
limit sensor for limiting the maximum lifting height and the minimum safety height
deadman operation when lifting and lowering
foot protection including acoustic protection signal
Dutch manual including maintenance protocol and CE certificate 2006/42/EG
complies with the NEN-EN1493 safety standard
Specifications
| Hubkapazität | 3000 kg |
| Hubhöhe min. | nvt |
| Spannung | 400V - 3 Fase |
| Hubhöhe max. inkl. Pads | 2030 mm |
| Bahnsteiglänge inkl. Rampen | 1745 mm |
| Breite der Plattformen | 550 mm |
| Abstand zwischen den Plattformen | 800 mm (empfohlen) |
| Öltyp | CH32 / CH46 |
| Motorleistung | 2.6 kW |
| Hebezeit | 60 sec. |
Produkt Abmessungen:
| Length | 1.540 mm |
|---|---|
| Width | 1.500 mm |
| Height | 1.900 mm |
| Weight | 735,0 kg |
Abmessungen der Verpackung:
| Length | 600 mm |
|---|---|
| Width | 1.560 mm |
| Height | 2.000 mm |
| Weight | 744,00 kg |